Náš kraj v okolí řeky Litavky byl kdysi bohatý na množství vodních mlýnů. Některé stojí dodnes. Namátkou Sýkorův mlýn, mlýn Brodí a další, na které by si jistě vzpomněli pamětníci. My jsme slyšely o Janově mlýně, a tak jsme se ve školní družině rozhodly uspořádat exkurzi do mlýna pro všechny naše družinové děti. Jenomže dětí je přes 100. Jak je tam dopravit a celou akci zorganizovat?
Návštěva byla předem domluvena u majitele mlýna pana Havrlíka. Na místo nás po skupinách dopravil autodopravce pan Přibyl. Má už s naší družinou zkušenost, protože nás každý rok veze na nějaké zajímavé místo. Sám mlýn je přes 900 let starý a podle pověsti má bohatou historii. Janův mlýn leží na samotě u řeky Litavky. Pan Havrlík se stará o rozlehlé polnosti, které k hospodářství patří. Chová krávy, ovce, drůbež a mnoho dalších zvířat. Hospodářství hlídají dva psi, kteří se s dětmi hned kamarádili. Mnoho dětí nikdy nepřišlo do styku s domácími zvířaty. Znají morčata, králíčky, myšky apod.
Pan Havrlík je velmi pracovitý a ochotný člověk a kupodivu byl vlídný i k takovému množství dětí, které se k němu nahrnulo.
K pasoucím kravám jsme se přiblížili tak blízko až se lekly děti i krávy. Cestou po pastvinách jsme dávali pozor, abychom nepošlapali vzácné ocúny, které zrovna kvetly .Tu a tam děti šláply do čerstvých kravinců, které viděly patrně poprvé v životě.
Prohlídka mlýna byla velmi zajímavá. Všude vrčela kola na vodní pohon, protože pan Havrlík si vyrábí elektřinu sám. Je plně soběstačný a člověk má pocit, že se tu zastavil čas. U mlýnského náhonu se nám všem zatajil dech. Ta krása! Na klidné hladině se pod větvemi vrby točily drobné vodní víry a všude ten božský klid. Voda tiše plynula…Jedním slovem – nádhera!
Všude bylo něco k vidění. A co teprve sbírka starých parních strojů, díží na chleba, panských kočárů a saní pro kněžny. Pan domácí je totiž do starých strojů velký fanda a má ve stodole úctyhodnou sbírku. Opatrně jsme stoupali po vrzavých schodech. V šeru jsme zahlédli i zazimované netopýry. To bylo něco!
Všichni jsme byli nadšeni krásnou exkurzí do starých časů. Velký dík patří panu Havrlíkovi, že nám umožnil nahlédnout do svého hospodářství. Za pomoc s dětmi děkujeme pí.uč. Vlčkové a pí. uč. Hnízdilové, které nám ve svém volnu pomohly. A pak se musíme pochválit i my vychovatelky za dobrý nápad.
Za školní družinu 1.zš Hořovice Dana Šlapáková