Aktuální téma, které je zcela zásadní nejen v této obtížné době. Udržovat duševní zdraví bychom měli celoročně, a nejenom v době pandemie. Preventivně působit na naše zdraví psychické, ale i fyzické. 

Způsobů péče o lidskou duši může být mnoho, může to být spánek díky, kterému duše i tělo regeneruje, také sem můžeme zařadit různé způsoby relaxace, ať už je to sport, tedy aktivní odpočinek, nebo pasivní odpočinek. Člověk přijde při těchto aktivitách na jiné myšlenky a lidské duši se dostává péče, kterou tak moc potřebuje a po které regeneruje a může pokračovat ve svém urputném fungování, které je velice významné, jak pro lidské tělo, tak mozek, ale i osobnost.

Co Vám může pomoci při udržování duševního zdraví? 

Respektujte své potřeby – cítíte se unavení, dopřejte si spánek a odpočinek (aktuální období si o to říká).

Najděte si rituály pevný režim, zajistí  Vám to pocit jistoty a bezpečí. Pocit bezpečí a jistoty doporučuji dětem, ale i nám dospělým mohou v těchto nejistých dnech pomoci. Proto buďte pevní a držte se svých rituálů a svého pravidelného režimu. Pevný režim – zdravý životní styl. Jednoduše řečeno, zdravý životní styl je takový způsob života, při kterém se jedinec snaží ve všech směrech života své zdraví podporovat. Můžeme vysvětlit jako dodržování základů racionálního stravování, provádění pravidelnou a smysluplnou pohybovou aktivitu, vyloučení veškeré návykové látky (drogy, cigarety), pravidelná snaha o regeneraci a očistu duše a těla, žití sociálně – společenským životem, který přináší štěstí, blaho a uspokojení, vyhýbání se rizikovému sexuálnímu životu.

Omezte příjem negativních informací, sledujte zprávy v minimální možné míře, čtete v omezeném množství články zabývající se negativními zprávami, které Vám nedělají dobře.

Každý den zařaďte na minimálně  30 minut pohyb (procházka, běh, cvičení dle videa, možností je spoustu). Existuje určité propojení psychiky a pohybové aktivity. Odborné studie opakovaně prokázaly ovlivnění pohybové aktivity psychikou (aktuálním psychickým stavem), ale i ovlivnění psychiky pohybovou aktivitou. Pravidelná pohybová aktivita působí nejen jako prevence civilizačních chorob, ale i jako terapie. V případě stresové zátěže má pravidelná a přiměřená pohybová aktivita nepopiratelné pozitivní účinky. Jako ideální východisko pohybové aktivity ve stresovém období je jóga a další relaxační techniky (o tom v příštím článku). 🙂

Komunikujte se svými blízkými, pokud je nemáte, nezoufejte (terapeuti či odborná pomoc je vždy k dispozici. Neuzavírejte se do sebe.

Sledujte svůj dech, prodlužujte ho a pravidelně se k němu vracejte. Představujte si, jak nadechujete sílu. Dechem z těla odstraňujeme odpadní a stagnující látky, tudíž by se organismus měl dostat do rovnováhy, a také bychom měli získat životní sílu a energii, která nám často schází.

Kvalitně se stravujte – nyní máte prostor pro vaření či pečení. Nápadů na internetu najdete spoustu, dle Vašeho gusta. Souvisí s výše jmenovaným zdravým životním stylem.

Spánek

Čtete, vaše oblíbené autory, knihy či časopisy. 

Usmějte se na sebe, pochvalte se! Pokud to neumíte, začínejte pomalu a učte se…